free web stats
Yerden Isıtmanın Maliyeti Nasıl Belirlenir?

Yerden Isıtmanın Maliyeti Nasıl Belirlenir?

Ana Sayfa  >>  Yerden Isıtma Sistemleri  >>  Yerden Isıtmanın Maliyeti Nasıl Belirlenir?

Yerden Isıtmanın Maliyeti Nasıl Belirlenir?

0532 384 77 07 ☏

Tıkla ve Ara ✆

Yerden Isıtmanın Maliyeti Nasıl Belirlenir?

Yerden ısıtma uygulamalarında maliyet hesabı yaparken dikkat edilmesi gerekenler ve yerden ısıtmanın maliyetini ortaya çıkartacak hususlar ile ilgili destek almak için bizi arayabilirsiniz.

Yerden ısıtma sisteminin maliyeti birden fazla unsura bağlıdır. Sabit bir fiyat vermek oldukça zordur. Bir çok parametre bu aşamada devreye girer. Yine de bazı kriterlere bağlı olarak kabaca bir hesap yapmak da mümkündür. Öncelikle sistemin döşeneceği mülkün büyüklüğü ilk kriterdir. Metre kare hesabı ile kaba taslak bir maliyet çıkarmak mümkündür. Konut, okul, cami ve diğer ibadethaneler, ofis ve diğer iş yerleri arasında ki metre kare büyüklükleri farklıdır. Bu büyüklüğe göre çıkarılacak hesap da farklı olacaktır. Metre kare fiyatı 120-150 TL den başlayan yerden ısıtma sistemleri vardır. Ancak fiyat belirlemede yalnızca binanın büyüklüğü yeterli olmaz. Çünkü binanın yeni olup olmamasına bağlı olarak ihtiyaç duyulan ısı miktarı da değişecektir.

Mevcut ahşap zeminin yada beton zeminin kazılması gerekecekse retrofit maliyeti arttıracaktır. Çünkü mevcut bir üretime sonradan düzenleme getirmek her zaman için fazladan zaman ve fazladan maliyet demektir. Ayrıca bölgesel farklılıkların yanı sıra kullanılacak malzemeler, uygulama ve proje karmaşıklığına dayalı olarak çok geniş bir fiyatlandırma aralığı mevcuttur. Yerden ısıtmanın montajı radyatör sisteminden daha pahalıdır. Fakat radyatör sisteminin ucuz olması sistemi daha iyi yapmaz. Aksine radyatör sistemleri daha az verimlidir ve çok yer kaplarlar. Radyatör sisteminin yerden ısıtma sistemine nazaran belki de en büyük dezavantajı bir oda içerisinde bir uçtan bir uca yaklaşık 4° C’ye kadar sıcaklık farkı oluşturmasıdır. Yerden ısıtma radyatör sistemine göre ısı yayılımında oldukça ayrıcalıklıdır.

Kullanılan malzemelerin niteliği de bir başka maliyet kriteridir. Isıtma sisteminin ana taşı ısıtma kablolarıdır. Isıtma kabloları seri dirençli olarak üretilmekle beraber rezistans kablosu olarak da bilinmektedir. Farklı boyda ve farklı güçte üretimleri vardır. Bu farklılıklar neticesinde 10 Watt’lık ısı üreten bir kablodan 100 metre kullanmak demek 1000 Watt gücünde ısı elde etmek demektir. Bir mutfağın zeminine döşenecek yerden ısıtma sistemi için (Elbette mutfağın büyüklüğü de önemlidir.) 100 Watt/m2 yeterli olacaktır. Bu durumda yaklaşık bir fiyat vermek gerekirse metre kare başına 300 TL’ye yerden ısıtma kablolarına sahip olabilirsiniz. Ek olarak kullanılacak şilte, film ve termostata bağlı olarak fiyat değişkenlik gösterecektir.

İnsanlar daha fazla enerji verimine sahip binalar istiyorlar ve enerji talebinde bulunuyorlar. Radyatör sistemine göre %15 daha fazla verimli olan yerden ısıtma hiç de göz ardı edilemeyecek bir sistemdir. Verimli olması ile beraber sağladığı konfor ve sunduğu fazladan alan sistemler arasında açık ara üstünlük sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir