free web stats
Yerden Isıtma Şap Kalınlığı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yerden Isıtma Şap Kalınlığı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ana Sayfa  >>  Yerden Isıtma Sistemleri  >>  Yerden Isıtma Şap Kalınlığı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yerden Isıtma Şap Kalınlığı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

0532 384 77 07 ☏

Tıkla ve Ara ✆

Yerden Isıtma Şap Kalınlığı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yerden Isıtma şap kalınlığı ve yerden ısıtma uygulaması yapılırken dikkat edilmesi gerekenler ile yerden ısıtma uygulaması hakkında firmamızdan bilgi almak ve uygulama yaptırmak için bizi arayabilirsiniz.

Şap kalınlığı yerden ısıtma sisteminde önemli bir yere sahiptir. Öyle ki yerden ısıtmanın verimliliği ve uzun süreli kullanımı şap kalınlığına bağlıdır. Şap kalınlığı çok ince ise ısıtma düzensiz ve dengesiz olacaktır. Tam tersi çok kalın olması da ısıtma maliyetini kat ve kat arttıracaktır. Şap kalınlığına ilişkin evrensel bir kalınlık miktarı yoktur. Bazı göstergelere göre miktar azalıp artmaktadır. Kalın bir şap reaksiyon süresini uzatırken ince bir şap ise hızlı reaksiyon süresi sunmaktadır.

Geleneksel kullanıma baktığımızda kumlu çimento şapları tercih edildiğinde kalınlık 65 mm olacaktır. İdeal kalınlık 65 mm ila 75 mm arasındadır. Yerden ısıtma sisteminin 65 mm ila 75 mm arasında kullanılan şaptan dolayı odayı ısıtması iki saat kadar sürebilmektedir. Salon ve mutfak gibi hareket halinde olunan odalarda iki saat sürecek ısıtma işleminden rahatsızlık duyulmayacaktır. Fakat yatak odalarında bu süre uzun gelebilir. Yukarıda bahsedilen kalınlık çok fazla zaman harcadığımız odalar için uygun olacaktır. Bazı zamanlar 100 mm kalınlığında şaplar kullanılmıştır ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Daha güçlü şap elde etmek için şapın içerisine elyaf karıştırmak kalınlığı 50 mm’e düşürecektir. Ancak her halükarda şap tedarikçisi ile iletişim de olmak da fayda vardır. Yerden ısıtma sistemi sistemini döşeyecek firmadan şap kalınlığı ve sağlamlılığı hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Yine bir binanın geneline bakacak olursak üst katlarda ve blok zeminlerde zemin yalıtımı kullanılır. Şap kalınlığı bu tür katlarda değişiklilik arz etmez. Isı yayılımı şapın türüne göre değişkenlik gösterebileceği için konforu arttırmak adına programlanabilir oda termostatları kullanılmaktadır.

Kullanılacak borular beton döşeme içerisinde yer alacaksa şap kalınlığı 150 mm’e kadar çıkmaktadır. Tabii olarak reaksiyon süresi de dört saati bulacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta beton döşemenin çoğunlukla yeni bir ev inşa ederken kullanılacağıdır. Bunu unutmamak gerekir. Kalınlığın 150 mm’e çıkması oda sıcaklığını düşük seviyede çalıştırılmasını gerektirecektir.

Daha ince şap kullanımı, takriben 35 mm ila 40 mm’liklerin reaksiyon ve uygulama süreleri 35-40 dakika sürmektedir. İnce şaplar kalın olanlara göre daha akışkan özelliğe sahiptir. Bu tür şaplar kum ve çimentodan daha iyi termal iletkenlik sağlayacaktır. Sebebi de bu özellikte ki şaplar oldukça hafif ve incedir. Yenilenmesi çok kolay olmakla beraber yeni yapılar için oldukça uygundur. Sonuç olarak en uygun yerden ısıtma sistemi; nitelikli şap kullanımına, evin inşasına ve tedarikçinin mesleki becerisine bağlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir