free web stats
Yerden Isıtma İle Güçlendirme

Yerden Isıtma İle Güçlendirme

Ana Sayfa  >>  Yerden Isıtma Sistemleri  >>  Yerden Isıtma İle Güçlendirme

Yerden Isıtma İle Güçlendirme

0532 384 77 07 ☏

Tıkla ve Ara ✆

Yerden Isıtma İle Güçlendirme

Konut ve diğer binalarda enerji gereksinimi sürekli artmakla birlikte ve enerji israfı da önemli seviyelerde seyretmektedir. Binaların yapısal sorunlarına ek olarak, binayı kullanan kişilerin kullanış şekilleri ve davranışları da bu israfı arttırmaktadır. Güçlendirme potansiyeli bulunan binalarda etkin olarak enerji yenileme konusu tekrar gündeme gelmektedir. Bir çok ülkede ve ülkemizde binaların enerji performansının artırılması için çalışmalar yapılmış ve bir mevzuat hazırlanmıştır. Türkiye’de Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği adı altında yeni inşası gerçekleştirilen binalar ile birlikte mevcut binaların da enerji performansının iyileştirilmesi gerektiğinin önemi vurgulanmıştır. Yerden ısıtma sistemleri güçlendirme çalışmaları kapsamında yerini almakta ve enerji tasarrufu sağlama konusunda desteklenmektedir.

Mevcut yapılara yerden ısıtma sisteminin kurulumu aşamasında karşılaşılan en önemli zorluklardan biri sistemin derinliğidir. Yalıtım ile şap ve son zemin kaplaması kurulumu yapıldıktan sonra zemin yüksekliği yaklaşık 150-200 mm yükseltilmiş olabilmektedir. Bu durum için özel olarak geliştirilmiş doğrudan mevcut zeminlere monte edilebilen ve güçlendirme durumlarında dikkate değer bir tasarruf sağlayan düşük profilli sistemler mevcuttur. Düşük profilli sistemler daha küçük çaplı borular ile donatılmaya ve daha yüksek sıcaklıkta çalışmaya meyillidir. Oluşturduğu reaksiyon ise zeminin geleneksel yerden ısıtma sistemlerine nazaran çok daha hızlı ısınması ve de soğumasıdır. Mevcut bir radyatör sistemine yerden ısıtma sistemi ekleme yapıldığında farklı bir kontrol sistemine doğal olarak ihtiyaç duyulacaktır. Kısacası kablosuz termostatlar kurulumu çok daha basit hale dönüştürür. Ayrıca bazı termostatlar bir telefon uygulaması ile kontrol edilebilmektedir. Ve bu da oldukça fayda sağlayan bir teknolojik araçtır.

Mülkünüzü yeniliyorsanız yada yeni bir odaya yerden ısıtma eklemek istiyorsanız, hangi kurulum şeklinin alana uygulanacağını bilmek önemlidir. Çok daha düşük akış sıcaklığında çalışmak, sulu yerden ısıtma sisteminin bir odayı ısıtmasının daha uzun sürebileceği anlamına gelmektedir. Bu nedenle sistemi gelişmiş programlanabilir bir zamanlayıcı yada kontrol paneli ile birleştirmek hayati önem taşımaktadır. Dolayısıyla mülkün uygunluğu bu noktada önemlidir. Yalıtım seviyesi gerekli ısı çıkışını gerektirir. İzolasyon ve hava sızdırmazlığı bir bina için ilk etapta olması gereken özellikler arasında yer almaktadır. Güçlendirme çalışmaları için mevcut radyatör sisteminin durumu da önemlidir. Ayrıca güçlendirme çalışmaları özellikle üst katlarda ki zeminlerde yükselme yapmaz ve neredeyse küçük bir madeni para yüksekliği kadar yer kaplar. Modern ve yoğuşmalı bir kombiyle kıyaslandığında yerden ısıtma sistemleri daha ucuzdur ve daha verimlidir. Yerden ısıtma sistemi rahat bir ısıtma profiline sahiptir ve güçlendirme çalışmalarında sorun çıkarmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir