free web stats
Tuvalet Tıkanıklığı Nasıl Açılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tuvalet Tıkanıklığı Nasıl Açılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ana Sayfa  >>  Su Tesisatçı  >>  Tuvalet Tıkanıklığı Nasıl Açılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tuvalet Tıkanıklığı Nasıl Açılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

0532 384 77 07 ☏

Tıkla ve Ara ✆

Tuvalet Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Tıkanmış tuvaleti açma konusunda kullanabileceğiniz birçok yöntem var. Bu yöntemler arasında en çok tercih edilenler içinde ise, pompa kullanarak tuvalet tıkanıklığını açmak geliyor. Ev şartlarında, usta çağırmadan önce kendi imkanlarınızla tuvalet tıkanıklıklarını nasıl açabilirim diye düşünüyorsanız sizin için adım adım bir rehber hazırladık.

Tuvalet taşmasına karşı önlem alın

Tuvalet tıkanıklığını tamir ederken, ilk etapta tuvalet taşmasına karşı hazırlık yapmalısınız. Sifona basmanızın ardından su gitmiyorsa, kesinlikle tekrar sifona basmamalısınız. Fazla sifon çekmek taşmaya neden olabilir. Bunun yerine, rezervuar kapağı açılarak suyun akmasını sağlayan tıkaç kapatılabilir. Bu da, rezervuara suyun akmasını durdurur. Rezervuar içindeki su temizdir dolayısı ile elinizi sokabilirsiniz.

Yere havlu sererek olası durumlara karşı temizlik önlemi alın

İkinci aşamada, suyun taşması durumuna karşı yere havlu ya da kullanılmış gazetelerden sermelisiniz. Diğer bir önleminiz ise havalandırma penceresini açmak olabilir, zira kötü koku tuvaleti sarabilir. Tuvalet ciddi bir şekilde tıkanmışsa, hijyen sağlama adına bir kauçuk ya da plastik eldiven takabilirsiniz. Bunun ardından, tuvaletteki tıkanıklığın ciddiyetini inceleyin. Eğer bir cisimden dolayı tıkanmışsa bunu elinizle almayı deneyebilirsiniz. Elinizle alamayacağınız türdense, pompa yöntemi en iyi seçenektir.

Tıkanıklığı açmak için iyi bir pompa kullanın

Tuvalet tıkanıklığını açma aşamasında sonraki aşama, iyi bir pompa ile tıkanıklığa karşı uygulamaya geçmektir. Burada, kullandığınız pompanın kaliteli olması önemlidir. Kauçuk yapıda, yuvarlak ve sızdırmaz bir pompa kullanmalısınız. Vakum ağızlı, görece daha kalitesiz pompalar işe yaramamaktadır.

Pompayı, daha iyi kavraması ve sızdırmaması adına ıslattıktan sonra deliği kapatıp, ileri geri vakumlayarak tıkanıklığı gidermeye çalışın. Pompa hamlesini en az 20 kere yapmanız gerekebilir, burada sabırlı olmanız önemlidir.

Sifonu çekerek test edin

Pompayla tıkanıklığı gidermeye çalıştıktan sonra, tıkanıklığın sona erip ermediğini görmek adına sifonu çekmelisiniz. Eğer suyun akışı halen rahat bir şekilde sağlanmıyorsa, pompayı klozette bırakma suretiyle tekrar tuvalet su ile doldurulur. Ardından pompa işlemi tekrar yapılır. Genellikle, yoğun tıkanıklıklarda bu işlemi birkaç defa daha yapmanız gerekir.

Tuvalet tıkanıklığında diğer metotlar ise kimyasal enzim kullanma, gider açıcı ile tuvalet açma, lavabo açma teli kullanarak tuvalet açma ve elbise askısına şekil vererek tuvalet açmadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir