free web stats
Tıkalı Tuvalet Nasıl Açılır?

Tıkalı Tuvalet Nasıl Açılır?

Ana Sayfa  >>  Su Tesisatçı  >>  Tıkalı Tuvalet Nasıl Açılır?

Tıkalı Tuvalet Nasıl Açılır?

0532 384 77 07 ☏

Tıkla ve Ara ✆

Tıkalı tuvalet ev içerisinde en sevimsiz problemlerden biri. Tuvaletler içerisine atılan yabancı cisimler, fazla tuvalet kağıdı, atıklar, hatalı kullanımlar ve sık sık temizlenmemesi sebebiyle tıkanma sorunu oluşturabilmektedir. Peki tıkalı olan tuvaletinizi tamirci yardımı olmadan nasıl açarsınız?

Tıkalı Olan Tuvaleti Açmak: Adım Adım Yapmanız Gerekenler

  • Tıkanmış olan tuvaletinizi açmayı denerken sevimsiz durumlarla karşılaşma ihtimalini karşı ellerinize muhakkak eldiven giymelisiniz ve mümkünse uzun kollu kıyafet tercih etmelisiniz. Ardından aşağıdaki adımları izlemeye başlayabilirsiniz.
  • İlk aşamada sadece bir kere sifonu çekmek. Sifonda su yoksa, bir kova su dökülmeli. Bu işlem birden fazla yapılmamalı. Taşma sorunu çıkarabilir.
  • Sifonu çektikten sonra ya da su döktüyseniz suyun çekilme hızını ölçmek gerekmektedir. Eğer su hızlı gidiyorsa tıkanıklık ulaşılabilecek bir noktadır. Yavaş gidiyorsa uzak bir noktada tıkanıklık söz konusudur.
  • Bir sonraki adım olarak güçlü bir tuvalet pompası yardımı ile tuvalet deliğini pompa yardımı ile açmaktır. Burada en önemli nokta tuvaletin içerisindeki suyun tamamen boşaltılmış olması gerekmektedir.
  • Pompa yardımı ile tuvalet açılmıyorsa yani tıkanıklık çok daha uzak noktada ise, ince bir tel yardımı ile tıkanık olan bölgeye ulaşılması gerekmektedir. Tel yerine elbise askısı kullanılabilir. Ucuna ince bir bez bağlayarak tıkanıklığı daha kolay tespit edebilirsiniz.
  • Eğer tel ve pompa yardımı ile tuvalet tıkanıklığı sorunu çözülmedi ise, 1 kaşık karbonat, 1 bardak sirke ve bolca sıcak suyu tuvaletinizin içerisine dökerek en az 3 saat bekletebilirsiniz. Bu yöntem ile de tıkanıklık çözülmüyorsa kimyasal yöntemler denenebilir. Kimyasal yöntemlerle, tuvaletin tıkanmasına sebep olan çocuk bezi, hijyenik ped, izmaritler gibi atıkların eritilmesi kolaylaşır. Karbonat ve sirke gibi doğal yöntemler katı atıkları eritmek için yeterli değildir.
  • Kimyasal açıcıları en yakın marketten temin edip tuvaletinize döktükten sonra en az 24 saat bekletmelisiniz ve tuvaletinizi kullanmamalısınız. Kimyasalları tuvaletinize döktüğünüz esnada solumamaya ve temas etmemeye dikkat etmelisiniz.

Tüm bu adımlara rağmen tuvalet tıkanıklığı devam ediyorsa sorun çok daha büyük demektir. Bu aşamada muhakkak bir tamirci çağırmanız tavsiye edilir.

Tanım: Tıkalı olan tuvaletler, evimizin en büyük problemlerinden olabilir. İşte adım adım açıklamalı, en hızlı ve basit tıkalı tuvalet açma yolları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir