free web stats
Tıkalı Klozet Nasıl Açılır?

Tıkalı Klozet Nasıl Açılır?

Ana Sayfa  >>  Su Tesisatçı  >>  Tıkalı Klozet Nasıl Açılır?

Tıkalı Klozet Nasıl Açılır?

0532 384 77 07 ☏

Tıkla ve Ara ✆

Klozetlerin tıkanma sorununu çözme aşamalarına geçmeden önce neden tıkandığına değinmekte fayda var. Aslında klozet boruları yaklaşık 25 yıl tıkanma yapmayan, kirece karşı dayanıklı borulardan oluşmaktadır. Fakat yanlış kullanım sebebi ile 25 yıllık bu süreç 10 yıla kadar düşmektedir. Nasıl olsa gider fikri ile tuvaletlerin adeta bir çöp gibi kullanılması klozetlerin zamanından önce arıza çıkarmasına sebep olmaktadır. Klozet boruları her ne kadar kirece ve suya dayanıklı olarak üretilmiş olsalar da neticede ortalama 10 santim çapında plastik borulardır. Ve içerisine kullanıma aykırı bir şekilde yabancı cisimler atıldığında, gereğinden fazla tuvalet kağıdı kullanımında, izmarit, hijyenik ped gibi maddeler atıldığında doğal olarak tıkanmaktadır. Dolayısı ile klozet kullanımında en çok yabancı maddelerin klozetin içerisine atılmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Tıkanmış Klozeti Açma Yöntemleri Nelerdir?

Klozeti açma işlemine başlamadan önce muhakkak eldiven giyilmesi gerekmektedir. Hatta uzun kollu kıyafetler de hijyen açısından hazırlık olmanıza yardımcı olacaktır.

Pompa Yöntemi

Klozet pompaları normal lavabo pompalarından şekil olarak farklıdır. Bu sebeple güçlü bir tuvalet pompası kullanılmalıdır. Tuvaletinizi içerisinde su varken pompalamalısınız. Eğer herhangi bir açılma söz konusu değil ise metal bir tel ya da elbise askısı yardımı ile tıkanıklığın yerini ve boyutunu tespit edip, tel yardımı ile tıkanıklığı açabilirsiniz.

Kimyasal Açıcılar

Eğer dairesel hareketlerle tel yardımıyla açılmadıysa, tıkanıklığın sebebi yabancı maddeler demektir. Yabancı maddelerin eritilmesi için de kimyasal maddelerden yardım almalısınız. Tuvalet ve lavaboları açmaya yarayan bu kimyasal maddeleri herhangi bir marketten temin edebilirsiniz. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kullanılan kimyasalın talimatlarına uygun bir şekilde dökülmesi, 24 saat klozetin içerisinde bekletilmesi ve bu aşamada tuvaletin kullanıma kapatılmasıdır. Aynı zamanda kimyasal maddeye temastan kaçınılmalı ve solumamaya dikkat edilmelidir.

Doğal Yöntemlerle Açmak

Eğer klozetin tıkanmasının sebebi yabancı maddeler değilse doğal yöntemlerle tıkanıklığı açmayı deneyebilirsiniz. Bunun içinde ihtiyacının olan malzemeler;

  • Karbonat

  • Sirke

  • Sıcak su

Bir kaşık karbonatı, bir su bardağı sirkeyenin içerisine karıştırarak klozetin içerisine dökün ve üzerine bolca sıcak su dökerek en az 3 saat klozetin içerisinde bu karışımı bekletin. Bu süre zarfında klozeti kullanmaktan kaçının.

Tanım: Tıkanmış klozet nasıl açılır? Eğer klozetiniz tıkandıysa, kesin çözüm odaklı bu yöntemleri mutlaka denemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir