Su Kaçağı Tespit Cihazlarının Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Ana Sayfa  >>  Blog  >>  Su Kaçağı Tespit Cihazlarının Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Su Kaçağı Tespit Cihazlarının Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

0532 384 77 07 ☏

Tıkla ve Ara ✆

Su kaçağı tespit cihazları termal kamera, boru kamerası, akustik su kaçağı tespit cihazı ve nem ölçer olmak üzere dörde ayrılır. Olası su sızıntılarının tespiti için bu cihazların bir ya da birkaçının aynı anda kullanılması gerekir. Kaçak tespit işleminin deneyimli kişiler tarafından yapılması işlemin doğru sonuç verme ihtimalini artırır. Su kaçağı tespit cihazları genellikle kısa süre içinde kesin sonuç verir.

Akustik su kaçağı tespit cihazı sızıntıları tespit etmek için en sık başvurulan cihazlardan biridir. Cihazın çalışma mantığı sızıntı olduğundan şüphelenilen bölgeye düzenli akustik ses dalgaları göndererek, sesin farklılaştığı noktayı tespit etmek üzerine kuruludur. Akustik tespit cihazı betonun yanı sıra fayans, mermer, taş gibi yüzeylerde de sonuç verir.

Boru kamerası ile su sızıntısı tespiti için boruların içerisi, yerleştirilen suya dayanıklı kameralar yardımıyla gözlemlenir. Bu yöntem sızıntı olan noktanın yerinin tam olarak ve doğru bir şekilde tespit edilmesi olanak verdiği için sık tercih edilir. Boru kameraları kullanılarak su borularındaki olası tıkanıklıklar da tespit edilebilir. Termal kameralar ise su tesisatına sıcak su gönderilmesi ve ardından sızıntı olabilecek bölgelerdeki ısı değişimlerinin gözlenmesi mantığı ile çalışır. Son olarak nem ölçer cihazlar da su kaçağı tespitinde tek başına ya da diğer yöntemlerle kombine olarak kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir