free web stats
Su Kaçağı Olduğu Nasıl Anlaşılır? Su Kaçağı Nasıl Belli Olur?

Su Kaçağı Olduğu Nasıl Anlaşılır? Su Kaçağı Nasıl Belli Olur?

Ana Sayfa  >>  Hizmetlerimiz  >>  Su Kaçağı Olduğu Nasıl Anlaşılır? Su Kaçağı Nasıl Belli Olur?

Su Kaçağı Olduğu Nasıl Anlaşılır? Su Kaçağı Nasıl Belli Olur?

0532 384 77 07 ☏

Tıkla ve Ara ✆

Cihazla Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Evinizde ya da iş yerinizde meydana gelen su kaçağı durumlarında, kaçakları tespit etmek ve tamir etmek için birçok yöntem kullanılır. Bu yöntemler içinde, su tesisatı ve çevresindeki yapılara zarar vermeden, kırmadan su kaçağı tespiti en önemli metotlar içinde yer alır. Hızlı ve avantajlı olan cihazla su kaçağı tespit uygulamaları, kaçak tespiti yapılacak yere göre seçilen yöntemlerle uygulanır.

Su kaçağı olduğu nasıl anlaşılır?

Su kaçağı durumları, çoğu zaman kolay bir şekilde anlaşılmaz. Genellikle, su kullanımınız her zamanki gibi olmasına rağmen ay sonunda yüksek faturalar ile karşılaşıyorsanız, su kaçağı durumundan şüphe etmelisiniz. Özellikle tatil gibi boşluklarda, su sayacınızı kontrol ederek mevcut kullanım değişikliğinizin nasıl etkilendiğini görebilirsiniz. Bunun dışında su kaçağı durumlarında, alt komşuya da su sızması söz konusu olabilmektedir. Komşunuzdan şikayet geliyorsa, ya da zeminde yer alan seramiklerde renk değişimi varsa, odalarda rutubet varsa su kaçağı riskinden söz edilebilir.

Su kaçağını cihazlarla tespit etme yöntemleri

Su kaçağı kontrolünde, yaygın kullanılan metot kırma işlemidir. Ancak bu işlem ortalığın kirlenmesine, yüksek ses çıkmasına neden olduğu gibi kaçağı bulmak için en garantili yol da değildir. Bundan dolayı cihazla su kaçağı bulmak en mantıklı yoldur. Bu şekilde kaçak yeri cihazla tespit edilir ve müdahale doğrudan sorunun olduğu yere yapılır.

Akustik su kaçağı tespit cihazı

Bu cihazlar, betonun içindeki su sızıntısının tam olarak yerinin nerede olduğunu bulmak için kullanılır. Akustik sesteki değişimlerden faydalanan bu cihaz, sağlıklı sonuç veren su kaçağı cihazlarındandır. Beton, mermer, taş gibi zeminler altındaki kaçakları iyi bir şekilde tespit edebilirsiniz.

Boru kamerası ile su kaçağı tespiti

Diğer bir yöntem ise, boruların iç kısmına yerleştirilen kamera ile su kaçaklarını tespit etmektir. Bu yöntemde, borunun içinde kaçağa neden olan bir kırık ya da çatlak varsa kolayca tespit yapılabilir. Bu yöntem genellikle, atık su borularında olan tıkanıklıkların tespitinde kullanılır.

Termal kamera ile su kaçağı tespiti

Bu yöntemde, sadece sıcak su borularılarındaki kaçaklar değil, soğuk su borularındaki kaçaklar da tespit edilir. Cihazın çalışma mantığı, tesisata sıcak su pompalamak ve kaçak olan yeri kamera ile tespit etmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir