Su Deposu Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ana Sayfa  >>  Nasıl Yapılır?  >>  Su Deposu Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Su Deposu Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0532 384 77 07 ☏

Tıkla ve Ara ✆

Su deposu, binaların çatı ya da bodrum katlarında bulunan ve gerekli durumlarda kullanılmak üzere suyu depolayan tesisat elemanlarından biridir. Çatıda konumlanan su depoları şehir şebekesine bağlıdır. Depo haznesi tamamen dolduğunda şamandıra su akışını keser. Bunun yanı sıra basınçlı valf ile hazne içerisinde biriken suyun geri kaçması engellenir. Bu tip su deposu su kesintisi durumunda otomatik olarak devreye girer.

Binaların bodrum katına yerleştirilen su deposu genellikle beton veya polyester malzeme ile yapılır. Su kesintisi durumunda depo içerisinde bulunan hidrofor temiz su akşının devamlılığını sağlar. Depoda biriken su sürekli devir daim ettiği için taze ve temiz kalır.

Su kesintisi durumunda kullanılmak üzere inşa edilen su depolarına yangın gibi acil durumlarda da başvurulur. Genellikle su depolarının yarısı yangın su tesisatına ayrılır. Bu kısmın olağan su kesintilerinde kullanılmaması ve yalnızca acil durumlarda başvurulmak üzere dolu tutulması olası bir yangın durumunda anında müdahale için hayati önem taşır. Acil durumlar için ayrılacak depo kapasitesi meskene göre değişiklik gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir