Sifon Tamiri Nasıl Yapılır?

Ana Sayfa  >>  Su Tesisatçı  >>  Sifon Tamiri Nasıl Yapılır?

Sifon Tamiri Nasıl Yapılır?

0532 384 77 07 ☏

Tıkla ve Ara ✆

İç takım yani sifonlar, klozetlerdeki su giderimini yapmaktadır. İki tür sifon türü bulunmaktadır. Boşaltma ve doldurma sifonlar. Bu iki tarz sifon türünde de en sık rastlanan sorun su sızdırma sorunudur. Su sızdıran sifonun tamiri öğrenildiği taktirde oldukça basit bir şekilde yapılabilmektedir. Sifon tamirinde dikkat edilmesi gereken önemli birkaç nokta bulunmaktadır.

Evde Sifon Nasıl Tamir Edilir?

Tamir için öncelikle sifonun üzerinde bulunan kapağın açılması gerekmektedir. Sifonun kapağı kaldırıldığında, sifonun içerisi dolu olduğu halde hala su alımı yapıyorsa, sorun flatör denilen doldurma bölümünden kaynaklanır. Sifonun su dolumuna şamandıra yardımcı olur. Sifonun içerisindeki su azalmaya başladığında şamandıra aşağı iner ve su dolumu başlar. Ancak su dolu olmasına rağmen akış devam ediyorsa muhtemelen şamandıra yerinden çıkmıştır. Şamandıra yerine takıldığında su sızdırma sorunu ortadan kalkacaktır. Sifonun içerisine takılmış ve genellikle su kullanımını azaltmak amaçlı takılan yabancı cisimler de su sızıntısı sorununa ve şamandıra kaymasına sebep olabilir. Eğer şamandırada bir delik teşhis edildiyse delik kapatılmalı ve sorun çözülmeye çalışılmalıdır. Bu işlemlerin yapılmasına rağmen sorun çözülmüyorsa, doldurma sisteminin değiştirilmesi gerekmektedir. Değiştirilmesi için de,

  • Vanalar kapatılmalı,

  • Fleks hortum sifondan çıkarılmalı,

  • Sifonun altında bulunan vidalar sökülerek doldurma grubu tamamen çıkarılmalıdır.

Yine aynı şekilde yeni doldurma grubu sifonun içerisine yerleştirilmelidir. Doldurma grubunun değiştirilmesi aşamasında conta ve vidaların montajına çok dikkat edilmesi gerekir ve sağlam bir şekilde takılmalıdır. Aksi takdirde sızdırma sorunu varlığını koruyacaktır.

Eğer problem doldurma grubunda değil ise sızdırma muhtemelen boşaltma sisteminden kaynaklanmaktadır. Boşaltma sisteminden kaynaklı su sızdırma sorunlarında genellikle tüm rezervuarın yerinden çıkarılması gerekmektedir. Rezervuarın yerinden sökülebilmesi içinde tesisatın alt kısmında yer alan conta ve vidaların anahtar yardımı ile sökülmesi gerekmektedir. Söküldükten sonra klozet kaldırılmalı ve rezervuarın alt ve orta kısmında yer alan büyük vidanın sökülmesi gerekmektedir. Burada kontrol edilmesi gereken yer conta kısmıdır. Suyun boşaldığı yerde yer alan conta yanlış monte edilmiş olabilir. Ya da yerinden oynamış olabilir. Eskimiş olan contalar yenisi ile değiştirilmelidir. Eğer contada herhangi bir sorun bulunmuyorsa tüm boşaltım sisteminin değiştirilmesi gerekmektedir. Tüm bu işlemler yapıldıktan sonra contalar klozete tam oturacak şekilde yeniden monte edilmelidir. Rezervuar deliği de yine aynı şekilde klozetin deliğine tam şekilde oturtulmalıdır. En son olarak da fleksi bağlantısı yapılmalıdır. Daha sonrasında vana açılmalı ve sifonun çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Eğer su akışı sesi hala devam ediyorsa muhtemelen doldurma grubunda kireçlenme sorunu mevcuttur. Bu sorunu çözmek için doldurma grubunu tamamen değiştirmek gerekir ve yeni alınacak doldurma grubunun kireçlenmeye dayanıklı malzemeden yapılmış olmasına dikkat edilmelidir.

Tanım: Sifon bozulduğunda usta çağırmadan önce, evde pratik bir şekilde sifon tamir etmenin yolları yazımıza mutlaka göz atın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir