free web stats
Mutfak Bataryası Tamiri Nasıl Yapılır?

Mutfak Bataryası Tamiri Nasıl Yapılır?

Ana Sayfa  >>  Su Tesisatçı  >>  Mutfak Bataryası Tamiri Nasıl Yapılır?

Mutfak Bataryası Tamiri Nasıl Yapılır?

0532 384 77 07 ☏

Tıkla ve Ara ✆

Mutfak Bataryası Tamiri Nasıl Yapılır?

Mutfak bataryası tamirini, evdeki malzemeler ile ev şartlarında yapabilmeniz mümkündür. Ancak bazı konulara dikkat edilmesi önemlidir. Batarya, genellikle aç kapa ya da contalı bataryalardan oluşur. Contalı bataryalarda, contanın eskimesinden ötürü sorunlar yaşanabilir. Bu sorunlar damlamaya yıpranmaya neden olabilir. Bu da su damlamasına ve sızmasına neden olur. Hem damlama sesinin verdiği rahatsızlık hem de su israfı, batarya sorununu ciddi bir noktaya koymaktadır.

Batarya tamiri için gerekli malzemeler

Mutfak bataryası tamiri, eğer kolay bir şekilde çözebileceğiniz bir sorunsa, profesyonel destek almadan evde bulunan malzemeler ile tamir yapabilirsiniz. Bu kapsamda ihtiyacınız olan malzemeler içinde alyen anahtar, İngiliz anahtarı, ayarlı İngiliz anahtarı, düz ve yıldız tornavida gerekmektedir.

Contalı batarya tamiri

Contalı bataryanın değişimi ortalama olarak bir saat sürmektedir. Daha önce böyle bir işlem yapmamış olsanız bile, eldeki malzemelerle bu son derece kolaydır.

  • İşleme başlamadan önce vanadaki su kesilir

  • İşlemin ardından batarya kapağı çıkarılır ve bataryadaki kapaklar da çıkarılır, başlık üzerinde bulunan vidalar tornavida ile gevşetilir

  • Vidaların gevşetilmesinden sonra batarya çekilerek alınır

  • Bunun ardından, salmastra çıkartılır. Salmastra genelde hafif, pirinçten yapılır bu yüzden hassas şekilde çıkarılır. Samastradaki conta çıkarılır.

  • Bu aşamadan sonra ise her şey, test şekilde tekrarlanır. Çıkan conta yerine yeni conta takılır, salmastra elle takılır, conta tornavida ile sıkılır. Batarya aynı şekilde, çıkarılan yere takılır.

Tamir esnasında dikkat edilmesi gereken konular

Musluk bataryasının tamiri konusunda tespit edemediğiniz bir problem söz konusuysa, risk almamak ve profesyonel destek almak en doğrusudur.

  • Bataryadaki ve diğer yapılardaki başta vidalar olmak üzere tüm küçük parçalar gözden kaçabilir, kaybolabilir. Bundan ötürü kaybolmalarına karşı önlem almalısınız. Söktüğünüz parçaları belli bir kutu içine koymanız önemlidir.

  • Seramik kartuşa sahip bataryalar özel üretimdir, bundan dolayı her markanın belli üreticilerden temin edilmiş orjinal yedek parçalarını bulmaya çalışın.

  • Anahtar takım ve diğer malzemeler, krom yüzeylere zarar verebilir. Bu yüzden tamir esnasında dikkatli olunmalıdır, teması azaltmak adına tampon görevi gören bezler kullanılabilir.

  • Suyu kapatma esnasında bataryaların başlıkları çok fazla sıkılmamalıdır. Contalı bataryalarda, çok fazla sıkmaktan ötürü contalar zarar görebilir ve su kaçırma sıkıntısı yaşanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir