free web stats
Mutfak Bataryası Nasıl Değiştirilir?

Mutfak Bataryası Nasıl Değiştirilir?

Ana Sayfa  >>  Su Tesisatçı  >>  Mutfak Bataryası Nasıl Değiştirilir?

Mutfak Bataryası Nasıl Değiştirilir?

0532 384 77 07 ☏

Tıkla ve Ara ✆

Evlerde ya da iş yerlerinde en sık kullanılan alanlardan biri mutfaktır. Mutfakta yemek, bulaşık, temizlik gibi ev işlerinde mutfak bataryası sık sık kullanılır ve zamanla bozulur, su sızdırır. Anlık müdahaleler, tamirler kısa süreli çözümler getirse de belli bir süre sonra bataryanın değiştirilmesi gerekmektedir.

Batarya Nasıl Sökülür ve Montajı Yapılır?

Öncelikle her tesisat işinde olduğu gibi bataryaya gelen suyun ana vanadan kesilmesi gerekmektedir. Suyun kesilmemesi durumunda düzgün bir montaj işleminden söz edilemez. Sonrasında aşağıdaki adımlar izlenerek eski batarya sökümü ve yeni batarya montajı gerçekleştirilebilir.

  • Su kesildikten sonra eski bataryanın yerinden sökülmesi gerekir. Bu sökme işlemi gerçekleştikten sonra bataryanın içerisinde kalan fazla su da boşaltılmalıdır.

  • Ardından bataryaya bağlı hortumlar da ara musluktan çıkartılmalıdır. Sökme işlemleri için ingiliz anahtarı kullanılmalıdır.

  • Ara musluktaki bağlantılar çıkarıldıktan sonra bataryanın alt kısmındaki somunlar da sökülerek batarya yerinden tamamen çıkarılabilir hale gelecektir.

  • Eski bataryayı tamamen çıkardıktan sonra yeni bataryanın sabitlenmesini sağlayacak olan ara bağlantı hortumları yeni bataryaya vidalanmalıdır.

  • Daha sonra ara conta bağlantı hortumlarından (dışından) geçirilerek bataryanın yuvalarına yerleştirilmelidir.

  • Sonrasında batarya yerine yerleştirilir. Mutfak tezgahının altında bulunan alt conta ve yine altta bulunan baskı rondelası takılır.

  • Son olarak da somunlar sabitleme vidalarına geçirilerek sıkılır. ve yerine sabitlenir. Eğer el ile sıkılma yetersizse ve sızıntı oluyor ise pense yardımı ile sağlamlaştırılmalıdır. Tüm bu işlemler bittikten sonra bağlantı yerleri muhakkak teflon bant ile sarılmalıdır.

Montaj işlemi bu aşamalardan sonra tamamlanmıştır. Su ana vanadan açılarak herhangi bir sızıntı olup olmadığı kontrol edildikten sonra batarya kullanıma uygun hale gelmiştir.

Mutfak Bataryası Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Bataryanın seçiminde en önemli noktadan bahsetmek gerekmektedir. O da montajın kolaylığının dışında, bataryanın hammaddesinin ne olduğudur. Bazı bataryalar estetik açısından güzel görünsede, sık kullanım sebebi ile paslanmaya ve su sızıntısına zaman içerisinde sebep olmaktadır. Bu sebeple batarya seçimi yaparken hammaddesinin krom, pirinç ya da çelik seçilmesi bataryanın kullanım süresini uzatmaktadır. Uzun vadede kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Tanım: Mutfak bataryasının arızalanması, mutfakta birçok sorunun yaşanmasına neden olabilir. İşte en hızlı ve en pratik mutfak bataryası değiştirme yöntemi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir