Musluk Contası Nasıl Değiştirilir?

Ana Sayfa  >>  Su Tesisatçı  >>  Musluk Contası Nasıl Değiştirilir?

Musluk Contası Nasıl Değiştirilir?

0532 384 77 07 ☏

Tıkla ve Ara ✆

Musluk contasını değiştirmeden önce alınması gereken önlem hem binanın içerisindeki ana vanadan suyun kesilmesini sağlamak hem de tezgahın altındaki ara vanayı kapatarak musluğa su girişini engellemek gerekmektedir.

Ana ve ara vanalar kapatıldıktan sonra musluk contasını sökme işlemine başlanabilir.

Adım Adım Musluk Contası Değiştirme

İşleme musluk başlığının sökülmesi ile başlanır. Musluk başlığını sökmek için musluk başlığını sabitleyen vidanın açılması gerekmektedir. Musluk başlığını sabitleyen vidanın çeşidine göre tornavida yardımı ile vida yerinden çıkarılır. Vada çıkarıldıktan sonra kapağın içerisinde yer alan küçük vidayı da sola döndürerek tornavida yardımı ile çıkarılır. Kireçlenme sebebi ile vidalar zor çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda hafif darbelerle vida yerinden oynatarak çıkarılmalıdır.

Musluk başlığı çıkarıldıktan sonra salmastra denilen malzemeyi anahtar yardımı ile sola çevirerek çıkarabilirsiniz. Salmastra çıkarıldıktan sonra musluk contası görünür hale gelecektir. Musluk contasının önündeki vidayı yerinden çıkarmak için kargaburnu kullanmalısınız. Sonrasında eskiyen musluğun contasını yerinden çıkarıp, yeni musluk contasını yerleştirin.

Ardından salmastrayı tekrardan yerine yerleştirin ve sabitleyin. Yeni alınan contanın yumuşak conta olması kullanımı kolaylaştıracaktır.

Ana vanayı ve ara vanayı açarak su sızması olup olmadığını kontrol edin. Yanlış montaj ve eksik malzeme montajı tekrardan musluğun su sızdırmasına sebep olacaktır. Eğer uygun bir montaj yaptığınızı düşünmüyor iseniz profesyonellerden yardım almanızı öneririz.

Eğer musluk contası değiştirilmesine rağmen sızdırma işlemi devam ediyor ise musluk contasının yatağında bir arıza meydana gelmiş demektir. Bu durumda tesisatçı ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Sızma problemleri su basmalarına kadar varabilecek sorunlara yol açabilmektedir. Özellikle seramik muslukların yedek malzemesi için tedarikçi ile görüşülmesi gerekmektedir. Herhangi bir musluk contası bu tür musluklara uyumlu olmayabilir. Özellikle krom kaplı malzemeler kolay bir şekilde çizildiği için bez ya da kağıt yardımı ile montaj öncesi önlem alınması gerekmektedir. Musluğun kapatılırken kesinlikle fazla sıkılmaması gerekmektedir. Plastik contaların su sızdırmasının en sık rastlanan sebebi, suyu kapama esnasında fazla sıkıştırılmasıdır. Musluk contası sökümü ve montajı esnasında çok fazla küçük parça çıkacağı için, parçaların kaybolmamasına dikkat edilmelidir.

Tanım: Musluk contası değiştirme konusunda sorun yaşıyorsanız adım adım anlatılmış bu kolay ve pratik musluk contası değiştirme yollarını mutlaka okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir