free web stats
Klozet Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Klozet Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Ana Sayfa  >>  Su Tesisatçı  >>  Klozet Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Klozet Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

0532 384 77 07 ☏

Tıkla ve Ara ✆

Klozet Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Klozetlerde yaşanan tıkanmalar, gündelik yaşamınızı son derece olumsuz şekilde etkileyen, can sıkıcı olaylardır. Peki eve bir usta çağırmadan, kendi kendinize bir klozet tıkanıklığını açabilir misiniz? Uzun yıllardır tercih edilen pratik yöntemlerle, klozet tıkanması durumlarına rahat bir şekilde müdahale edebilirsiniz. O yolları anlattık.

Klozetler neden tıkanır?

Klozetler, yapısı gereği ciddi bir cisim ya da atılmaması gereken bir madde atılmadıkça tıkanmaz. Ancak özensiz ve dikkatsiz kullanım neticesinde klozet tıkanabilir. Çok fazla miktarda tuvalet kağıdı, çocuk bezi ya da saç, izmarit gibi cisimleri klozete atarsanız tıkanmaya neden olabilirsiniz. Bunun dışında, özellikle çocukların klozete attığı oyuncaklar da tıkanma sebebi olabilir.

Tıkanmış klozeti açma yolları

Tıkanmış klozetinizi açma işlemi öncesinde, tercihen kauçuk bir eldiven kullanmalı ve klozetin etrafına, olası taşma durumuna karşı önlem adına gazete kağıdı ya da havlu sermelisiniz.

Pompa ile klozet açma

Bu yöntemde, tuvalet pompası klozetin içinde su varken defalarca kullanılır. Pompanın su kaçırmaması gerekmektedir, bu yüzden kullanmadan önce ıslatılabilir. Vakumu iyi yapması için kullanacağınız pompanın kaliteli olması önemlidir.

Tel elbise askısı kullanma

Bu yöntemde, incel tel elbise askıları kullanılır. Telin ucuna, deliği tıkamayacak ölçüde bir bez bağlanır ve hareket ettirilir. Bu şekilde tıkanıklığın nerede olduğu anlaşılır ve yine tel hamleleriyle, klozet açılmaya çalışılır.

Sirke ve karbonat ile klozet açma

Tıkanmış klozetlere karşı kullanılan bir diğer yöntem ise karbonat ve sirkedir. Bu yöntemde, 1 çay bardağı miktarında karbonat, 1 su bardağı kadar sirke ve kaynar su bir kaba dökülür. Bu karışım klozete dökülür ve 2-3 saat kadar beklenir, bu karışım organik bir madde klozeti tıkadıysa, onu eritmek için işe yarar. Ancak başka bir yabancı cisim varsa, etkili olmayacaktır.

Kimyasal karışım ile klozet açma

Klozeti açma konusunda son yöntem, kimyasal karışım kullanmaktır. Bu yöntem, klozeti tıkayan madde tuvalet kağıdı, ped, izmarit ya da saç gibi maddelerse onları eritmek için ideal olacaktır. Kimyasal tuvalet açıcı döküldükten sonra en az 1 gece bekletilir. Bu süreçte tuvalet kesinlikle kullanılmamalıdır ve kimyasalın çıkardığı koku solunmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir