Klozet Sifonu Tamiri Nasıl Yapılır?

Ana Sayfa  >>  Su Tesisatçı  >>  Klozet Sifonu Tamiri Nasıl Yapılır?

Klozet Sifonu Tamiri Nasıl Yapılır?

0532 384 77 07 ☏

Tıkla ve Ara ✆

Klozetlerin sifonlarında çeşitli sebeplerden arızalar meydana gelebilmektedir. Bu arızalardan en sık görüleni su sızdırma, fazla su alma problemleridir. Sifonun iç mekanizması doldurma ve boşaltma gruplarından oluşmaktadır. Doldurma grubu sifonun içerisinde bulunmaktadır. Boşaltma grubu ise rezervuarın alt kısmında yer almaktadır.

Doldurma Grubundan Kaynaklı Sorunlar

 • Doldurma grubu sorunlarının en yaygını, sifonun içerisinde su dolu olmasına rağmen su aktarımına devam etmesi sorunudur. Bu sorunla karşılaşıldığında doldurma grubunda bulunan malzemelerin sağlam olup olmadığı kontrol edilmelidir.

 • Şamandıra ve musluk birbirine bağlı olduğu için iki malzeme de kontrol edilmelidir.

 • Klozetin içerisindeki şamandıra hava ile doludur. Ve rezervuarın içerisindeki su azalmaya başladığında hava ile dolu olan şamandıra aşağıya iner ve tekrardan sifona su dolmasını sağlar. Ve şamandıra düz konuma geldiğinde su dolumu biter. Şamandıra suyun üzerinde durmaya devam eder.

 • Doldurma sorunlarından biri de şamandıra düz konumdayken suyun akmaya devam etmesidir. Bunun sebebi ise şamandıra ile musluk arasında bulunan contaların çürümesi, gevşemesi gibi durumlardır. Bağlantı contası çürürse, sızıntı yapar ve sifonun içerisine su aktarımı devam eder.

 • Doldurma sorunlarından bir diğeri ise şamandırada bulunan delik ya da patlama sorunudur. Şamandıra hava dolu olması gerekirken su dolmaya başlar ve bu sebeple akışını engelleyemez.

Boşaltma Grubu Kaynaklı Sorunlar

En sık rastlanan şikayetlerden biri bitmeyen su sesi, su sızıntısıdır. Bunu sebebi de sifonun altındaki bağlantı contalarının gevşemesi ya da eskimesidir.

Klozet Sifonu Tamiratı Evde Nasıl Yapmalı?

 • Öncelikle sifonun doldurma mı boşaltmamı sorunu olduğunu tespit etmek gerekmektedir.

 • Sifonun içini görebilmek için kapağının çıkarılması gerekmektedir.

 • Doldurma grubu malzemelerinden şamandıranın patlak olup olmadığı tespit edilmelidir. Eğer patlak bir şamandıra var ise yeni bir şamandıra takılmalıdır. Şamandıra nalburdan satın alınabilir.

 • Şamandıra normal ise musluk ile şamandıra arasındaki bağlantı kontrol edilmelidir. Bu bağlantıyı sağlayan conta paslanmış ya da gevşemiş olabilir. Bu durumda yeni bir conta alıp sorun çözülebilir.

 • Sorun bazen de sifonun alt kısmındaki contadan kaynaklanmaktadır. Eğer sorun alt bağlantı contası ise, contayı sıkıştırabilir ya da yenisi ile değiştirebilirsiniz. Sorununuz çözülmüş olacaktır.

 • Tüm bu aşamalardan sonra vanayı tekrardan açıp su akışını başlattığınızda sorun devam ediyor ise tüm boşaltma ve doldurma gruplarını yenilemeniz faydalı olacaktır.

Tanım: Klozet sifonu, bozulduğunda uzun bir süre klozetin kullanılmasına mani olan önemli bir yapıdır. Klozet sifonu tamirinin nasıl yapıldığını yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir