Klozet İç Takım Nasıl Değiştirilir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ana Sayfa  >>  Su Tesisatçı  >>  Klozet İç Takım Nasıl Değiştirilir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Klozet İç Takım Nasıl Değiştirilir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

0532 384 77 07 ☏

Tıkla ve Ara ✆

Klozet İç Takım Nasıl Değiştirilir?

Klozetlerde, iç takımda yaşanan birtakım sıkıntılar depo sızıntılarına ve dolayısı ile tatsızlıklara neden olabilir. Klozetlerde yaşanan su sızıntılarının en önemli nedenleri içinde depoda bulunan şamandıranın bozulmasıdır. Metal boru yer alan su şebekesine sahip evlerde bu durum, metalin paslanmasına ve ortaya kötü görüntüler çıkmasına da neden olur. Bu durumu çözmek için evinize tesisatçı çağırmanız ise gerekli değildir. Evinizdeki birtakım araç gereçlerle, klozet iç takımı değiştirebilirsiniz. İşte klozetinizin iç takımınızı ev ortamında değiştirmek için bilmeniz gerekenler.

Klozet takımı değiştirirken hangi aletler olması lazım?

Klozet iç takımı değiştirme işleminde, elinizde olması gereken aletler içinde ilk sıralarda boru anahtarı ve tornavida geliyor. Bunun dışında diğer gerekli aletler içinde tornavida, pense, teflon bant gelmektedir. Her evde olması gereken bu malzemeler hazırsa, klozet iç takımı değişimine başlayabilirsiniz.

Klozet iç takım değişimi

Alt musluk depo bağlantısını gevşetin

Alt musluktan, sifon deposuna giden bağlantının somun kısmını, boru anahtarı ya da pense ile gevşetin. Bazı somunlar pas nedeniyle zor açılabilir.

Depo gövdesindeki vidaları gevşetin

İkinci aşamada, depoyu klozetin üzerine bağlayan vidaları gevşetmektir. Pense ile bu vidaları sökerken dikkatli olmak gerekmektedir. Zira seramik malzeme hassastır ve kırılabilir. Depo vidaları alındıktan sonra, kapağına dikkat etme suretiyle depoyu alabilirsiniz. Bu esnada depo içindeki şamandıraya da hassas yaklaşmalısınız.

Depo içindeki suyu boşaltın ve şamandırayı yerleştirin

Sonraki aşamada, yerinden söktüğünüz deponun içindeki suyu boşaltın. Plastik bağlantılar elle de kolay sökülebilirken, vidaları pense ile dökün. Bunun ardından depodaki şamandırayı dikkatli bir biçimde çıkarın. Bu esnada yanınızda, yeni aldığınız şamandıra olmalıdır. Şamandırayı deponun içinde hassas bir şekilde yerleştirin. Belli somunları elle sıkabilirsiniz ancak belli vidalar pense ile sıkılmalıdır. Şamandırayı yerleştirdikten sonra, hemen su bağlantı hortumu bağlanmamalıdır.

Şamandıra bağlandıktan sonra, deponun klozete bağlanması için kullanılan uzun metal vidaları bağlayın. Vida başı bu esnada deponun iç kısmında olmalı ve depo arkasından dışarı doğru çıkmalıdır. Tüm bağlantılar tamamlandıktan sonra vana açılarak, deponun su ile tekrar dolması sağlanır. Bir süre deponun dolma süreci takip edilir ve su kaçağı olup olmadığının tespiti yapılır. Eğer su kaçağı ciddi bir şekilde varsa ve önlenemiyorsa, bir usta tesisatçı çağırmanız gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir