Kırmadan Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Ana Sayfa  >>  Su Tesisatçı  >>  Kırmadan Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Kırmadan Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

0532 384 77 07 ☏

Tıkla ve Ara ✆

Su faturalarında ani değişiklikler, duvarlarda küflenmeler, ıslaklık ve renk değişimi var ise yüksek ihtimalle su kaçağı sorunu ile karşı karşıyasınız. Su kaçağı riskine karşı, evde herhangi bir yapıya zarar vermeden ve bir yeri kırmadan, nasıl su kaçağı tespitinin yapılacağını adım adım anlattık.

Su Kaçağını Nasıl Tespit Edersiniz?

En basit yolu su saatini kontrol etmektir. Eğer evinizde hiç su kullanmadığınız halde su saatinizde artış gözlemliyorsanız muhtemelen gözünüzün görmediği bir noktada su kaçağı bulunmaktadır.

Su Kaçağı Tespitinden Sonra Ne Yapılmalı?

Günümüzde teknolojinin de gelişmesi ile birlikte, haftalar süren, fayansların kırıldığı tadilatlar rafa kaldırıldı. Artık profesyonel ekipler, elektromanyetik cihazlar yardımı ile su kaçağının olduğu alanı rahatlık tespit edebilmekte ve sadece o bölgede tamirat yapmaktadır. Bu da ev sahibine zaman ve alan tasarrufu sağlamaktadır. Kullanılan cihazlarda, parke, beton, fayans yada seramik fark etmeksizin su sızıntısı kolaylıkla tespit edilmektedir.

Su Kaçağının Sebepleri Nelerdir?

Basınç: Su borularında yüksek basınç olduğunda su borularında usta hatalarından kaynaklı çatlaklardan sızarak kaçak oluşmasına sebep olur.

Korozyon: Suyun içerisindeki oksijen oranı yani suyun yapısı boruların da yapısını etkilemektedir. Suyun pH değeri boruyu yıpratmaktadır. Bu sebeple arıtılmış su kullanımı su kaçağına önlem olarak tercih edilmelidir.

Bina Yapısı: Binanın yapımı aşamasında döşenen borular, zaman içerisinde binanın yerine oturması sebebi ile çatlamaya başlar. Bu sebeple sızıntı sorunları oluşur.

Koç Vuruşu: Suyun ani açılıp kapatılması, ani basınç ve ısı değişimine sebep olmaktadır. Bu da zaman içerisinde boruların eskimesine sebep olmaktadır.

Kırmadan Su Kaçağı Hangi Cihazlar ile Bulunur?

Dinleme Cihazı:En sık kullanılan yöntemdir. Noktasal olarak tespit edebilme olanağı sağlar.ı

Termal Kamera:Sıcak su borularından kaynaklanan kaçaklarda kullanılan bir cihazdır.

Pis Su Kamerası:Pis su alanlarında el ile kullanılan bir cihazdır.

Nem Ölçer:Sıvı teması olan yerlerde 3 santime kadar derin kaçakları tespit edebilmektedir.

Gelişen teknoloji sayesinde artık zeminin yapısı ne olursa olsun, birçok teknolojik alet yardımı ile su kaçağı tespiti yapılabiliyor. Hangi cihazın kullanılacağı zemin yapısına ve bina yapısına göre değişiklik gösterebiliyor. Bir kaçak sorunundan birden fazla yöntem de kullanılabiliyor.

Tanım: Su kaçakları, evlerde faturanın yükselmesi başta olmak üzere birçok soruna neden oluyor. Kırmadan ve pratik şekilde su kaçağı nasıl tespit edilir sıraladık.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir