Kırmadan Cihazlar İle Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Ana Sayfa  >>  Tadilat  >>  Kırmadan Cihazlar İle Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Kırmadan Cihazlar İle Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

0532 384 77 07 ☏

Tıkla ve Ara ✆

Kırmadan Cihazlar İle Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Su kaçakları, ne yazık ki evlerimizde zaman zaman görülen bir durumdur. Kaçak olan odalarda rutubet olması, zemin döşemelerinde kir oluşması, alt kata su sızması ve su israfından kaynaklı olarak faturalara yansıması, su kaçaklarının en rahatsız edici yönleri arasındadır. Su kaçakları, tesisatı, fayansları kırmadan artık çeşitli cihazlar ile kolay bir şekilde sağlanabilmektedir. Farklı çalışma mantığına sahip su kaçağı tespit cihazları ile, tesisatınızdaki sorunun nerede olduğunu kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Su kaçağı olduğunu nasıl anlarsınız?

Su kaçağı, görülmeyen bir yerde olsa dahi ortaya çıkardığı çeşitli belirtiler ile kendisini gösterir. Bu belirtiler içinde kaçak olan yerdeki rutubet, fayanslarda temizlemeye rağmen çıkmayan sarımsı lekeler, alt kata ya da yan daireye olan sızmalar. Su kaçağı olduğunu anlamanın en net yolu ise, evde bulunmadığınız anlarda sayaçtaki su kullanım metreküp miktarını tespit ederek, fark olup olmadığına bakmaktır. Bu belirtiler söz konusuysa, su kaçağını tesisatını kırmadan kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Su kaçağı tespit cihazları

Eskiden genellikle evin kırılması ile öğrenilmeye çalışılan su kaçakları, günümüzde gelişmiş teknolojiye sahip tespit cihazları ile kolay bir şekilde tespit edilebilmektedir. En çok kullanılan, başarılı sonuç alınan kaçak tespit cihazları şu şekildedir:

Nem ölçer cihaz ile su kaçağı tespiti

Bu cihaz, su kaçağının yerinin tespiti için kullanılmaz ancak ortamda su sızıntısı olup olmadığının anlaşılmasını sağlar. Eğer duvarlar kabarıyor ve sıvalar dökülüyorsa, nem ölçer kullanılmalıdır. Bu cihaz ile yapılan tespitin ardından yardımcı cihazlarla su kaçağının yeri de tespit edilir.

Termal kamera ile kaçak tespiti

Termal kameralar, çalışma mantığı olarak ısı değişimlerini görebilen yapıdadır. Bu yöntem ile, su borularına sıcak su verilerek kaçak tespit edilir. Verilen suyun kaçak yaptığı yer, kamerada ısı değişiminden anlaşılarak anında tespit edilir. Termal kamera ile su kaçağı tespiti hem sıcak hem de soğuk su borularında kullanılabilir.

Boru kamerası ile kaçak tespiti

Diğer bir yöntem ise, su borularının içine kamera düzeneği ile kaçak tespitidir. Bu yöntemde, kamera sayesinde borudaki çatlak ya da kırıklar öğrenilir.

Akustik su kaçağı cihazı tespit

Akustik su kaçağı tespit cihazı ile, sessiz ortamlarda kaçağın tespiti için, akustik dinleme modeli uygulanır. Akustik su seslerinin farklılaştığı yeri tespit eden bu cihaz ile, değişimler anında tespit edilir. Beton ya da fayans gibi zeminlerde kullanılabilen akustik su kaçağı tespit cihazı, sağlıklı sonuç veren su kaçağı tespit cihazları içindedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir