Donmuş Su Tesisatı Nasıl Açılır?

Ana Sayfa  >>  Blog  >>  Donmuş Su Tesisatı Nasıl Açılır?

Donmuş Su Tesisatı Nasıl Açılır?

0532 384 77 07 ☏

Tıkla ve Ara ✆

Su tesisatının donmasında hava sıcaklıklarının eksi derecelere düştüğü soğuk kuş aylarında görülen bir problemdir. Donma problemi genellikle bina dışındaki su borularında ve diğer tesisat elemanlarında görülmekle birlikte aşırı soğuklarda bina içindeki su boruları da donabilir. Bu durum binalarda temiz ve atık su akışının durmasına neden olur. Müdahale edilmediği takdirde donmuş su tesisatı kış aylarının sonuna kadar çözülmeyebilir.

Donmuş su tesisatının çözülmesinde birkaç farklı yönteme başvurulur. Bunlardan ilki bina dışı tesisat elemanlarına yönelik uygulanan donan bölgenin tüplü pürmüz ile ısıtılarak açılması işlemidir. Eğer donma problemi bina içinde ortaya çıkmışsa su tesisatı elemanlarının malzemesine göre iki ayrı yönteme başvurulur. Metal, galvaniz boruların donması durumunda borulara elektrik verilerek ısınması sağlanır. Bu sayede donmuş tesisat çözülür. Plastik su tesisatı elemanlarının donması durumunda ise sıcak su buharı kullanılır. Yoğun su buharı donmuş borulara gönderilerek tesisat elemanlarının çözülmesi sağlanır.

Donmuş su tesisatı onarımı mutlaka bir profesyonel tarafından yapılmalıdır. Bina içerisinde borulara elektrik ya da buhar verilmesi sırasında yapılacak hatalar hem tesisatınız hem de sağlığınız için tehdit oluşturabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir