free web stats
Donmuş Su Borusu Nasıl Açılır?

Donmuş Su Borusu Nasıl Açılır?

Ana Sayfa  >>  Su Tesisatçı  >>  Donmuş Su Borusu Nasıl Açılır?

Donmuş Su Borusu Nasıl Açılır?

0532 384 77 07 ☏

Tıkla ve Ara ✆

Kış aylarda en sık rastlanan sorunlardan biri de donan su boruları sebebiyle muslukların kullanımının zorlaşması. Özellikle kış aylarının oldukça çetin geçtiği doğu illerinde evlerin içerisinde bile donmuş su boruları hayatı zorlaştırmaktadır. Temizlik, tuvalet ihtiyacının giderilmesi, banyo gibi temel ihtiyaçların karşılanmasında sorunlara yol açabilmektedir. Hızlı ve kolay bir şekilde donmuş su borusu nasıl çalışır hale getirilir?

Su insanın en temel ihtiyacıdır. Öyle ki suyun olmadığı yerde hijyenik bir ortamın varlığından söz edilemez. Havanın soğukluğu ile beraber su borularının da donması özellikle doğu illerinde günlük hayatı felç edebilmektedir.

Donan Su Borusu Nasıl Eritilir?

Aşağıdaki adımları takip ederek soğuk hava şartlarında donan su borusunu kullanılabilir hale getirebilirsiniz.

Sıcak Su Kullanmak

Sıcak su dökmek uygulamada kolay bir yol olsa da dikkatli bir şekilde uygulanması gereken bir donmuş boru açma yöntemidir. Özellikle dikkat edilmesi gereken şey sıcak suyu dökerken, suyun musluğa boca edilmemesidir. Eğer donmuş olan borunun üzerine aniden sıcak su dökülürse su borusu patlayabilir ve daha büyük sorunlara yol açabilir. Bu sebeple sıcak su dökme yönteminin kademeli olarak ve bekleyerek yapılması gerekmektedir.

Pürmüz Yöntemi

Pürmüz yöntemi de su yöntemi gibi dikkatli bir şekilde uygulanması gereken bir yöntemdir. Donmuş olan bölge, tüpe bağlanan pürmüz ucu yardımıyla yavaşça ısıtılmalıdır. Tüm boruyu bir anda ısıtma yapılmamalıdır. Boru yine ani ısı ile karşılaşırsa patlayabilir.

Düdüklü Tencere ve Çaydanlık Yöntemi

Düdüklü tencere yöntemi çok çok çok fazla dikkat edilmesi gereken bir yöntemdir. Düdüklü tencereyi kullanmayı bilmiyorsanız denememeniz gereken bir yoldur. Eğer biliyorsanız, düdüklü tencerenin yarısına kadar su doldurun ve kapağını kapatın. Su kaynamaya başladığında düdüklü tencerenin tepesinden su buharı çıkmaya başlayacaktır. Düdüklü tencereyi çok fazla yerinden oynatmadan ocaktan alıp çıkan buharı yine donmuş su tesisatının altına koyabilirsiniz ya da çaydanlığınızı kaynatarak buharı vasıtası ile donmuş su borularınızı açmaya çalışabilirsiniz.

Tuz Yöntemi

Tuz yöntemi genellikle bahçe gibi yerlerde kullanılan dik muslukların olduğu yerlerde geçerlidir. Bu yöntemde borunun ucu sökülür ve içerisine tuz dökülür. Buzun erimesi beklenir.

Tanım: Donmuş su borusunu nasıl açılır? En hızlı ve en pratik donmuş su borusu açma yollarını sizler için sıraladık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir