Atık Su Tesisatı Uygulaması Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ana Sayfa  >>  Su Tesisatçı  >>  Atık Su Tesisatı Uygulaması Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Atık Su Tesisatı Uygulaması Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0532 384 77 07 ☏

Tıkla ve Ara ✆

Atık su tesisatı şehir şebekesinden yapıya ulaşan ve kullanılan suyun binadan uzaklaştırılmasını sağlayan su tesisatı türüdür. Arızası durumunda su tesisatının kullanılması olanaksız hale geleceği için projelendirmesinin ve montajının doğru yapılması çok önemlidir. Olası bir atık su tesisatı arızası kötü koku, tıkanıklık, su kaçağı ya da su taşkını gibi küçük ve büyük çaplı pek çok soruna yol açabilir. 

Atık su tesisatı yapılırken dikkat edilmesi gereken bir dizi unsur bulunur. Bunlardan ilki bina içi su tesisatının bir parçası olan kat boruların mümkün olan en kısa hat üzerine döşenmesi ve su geçişini kolaylaştıracak şekilde planlanmasıdır. Çok uzun ve karmaşık atık su boru hatlarının döşenmesi sırasında daha fazla malzeme harcanır, daha çok işçilik gerekir ve ilerleyen süreçlerde tesisat arızalarının ortaya çıkma ihtimali artar. Yine aynı nedenle tesisat borularının birleşmesini sağlayan bağlantı elemanlarının mümkün olduğu kadar az kullanılmasına özen gösterilmelidir. Bu bağlantı elemanlarının kullanım ömrü diğer tesisat elemanlarına göre daha kısa olduğu için ilerde tesisat arızalarına yol açmaları muhtemeldir. 

Son olarak projenin gerçekleştirileceği meskenin ihtiyaçlarını karşılayacak taşıma kapasitesine sahip tesisat elemanları tercih edilmelidir. Meskenden gelen atık suyun hacmi, tesisat elemanlarının tahliye edebileceğinden fazla olursa su geri basarak taşkına neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir