Akustik Dinleme Cihazı İle Su Kaçağı Tespiti

Ana Sayfa  >>  Blog  >>  Akustik Dinleme Cihazı İle Su Kaçağı Tespiti

Akustik Dinleme Cihazı İle Su Kaçağı Tespiti

0532 384 77 07 ☏

Tıkla ve Ara ✆

Akustik dinleme cihazı ile su kaçağı tespiti, su borularının geçtiği yüzeylerin kırılmasına gerek kalmadan sızıntının kaynağının tespit edilmesini sağlar. Cihazın çalışma mantığı su kaçağı olduğundan şüphelenilen bölgeye düzenli aralıklarla belirli bir frekansta ses dalgası gönderilmesi üzerine kurulur. Yüzeyden geri yansıyan ses dalgalarının frekansları arasındaki değişim gözlemlenerek sızıntının kaynağı tam olarak tespit edilir.

Akustik dinleme cihazı ile su kaçağı tespitine başlamadan önce su kaçağı olma ihtimali olan bölgeleri gözle tespit edilmelidir. Bunun için duvar, fayans araları gibi yüzeylerde küf, boyalarda dökülme, renk değişimi, çürüme gibi sorunlar gözlemlenmelidir. Bunun yanı sıra kötü kokular da su sızıntılarının habercisi olabilir. Daha sonra tespit edilen bölge akustik dinleme cihazı ile denetlenerek sızıntıya neden olan borunun yeri tam olarak tespit edilir.

Akustik dinleme cihazı sorunun yerinin tam olarak belirlenmesine olanak verdiği için kanalın tamamının kırılmasına gerek kalmaz. Bunun yerine sadece sorunlu bölgeye müdahale edilerek buradaki borular tamir edilir ya da gerekli durumlarda değiştirilir. Bu sayede daha az işçilik masrafı ve tadilat işi ile su kaçağı sorunu çözülmüş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir