Akışkan Kontrol Şekline Göre Vanalar ve Vana Çeşitleri

Ana Sayfa  >>  Blog  >>  Akışkan Kontrol Şekline Göre Vanalar ve Vana Çeşitleri

Akışkan Kontrol Şekline Göre Vanalar ve Vana Çeşitleri

0532 384 77 07 ☏

Tıkla ve Ara ✆

Akışkan kontrol şekline göre vanalar üç gruba ayrılır. Bunlar kapama vanaları, kısma ve kontrol vanaları ve önleyici vanalardır. Bunlardan kapama vanası akışkan üzerinde doğrudan kontrol sağlar. Kendi içerisinde farklı türlere ayrılan kapama vanaları acil durumlarda sıvı akışını kesilmesi, sıvıların karışması ya da karışmaması, sıvı akış miktarının ve yönünün belirlenmesi gibi işlevler üstlenir. Yüksek miktarda su akışı olan tesisatlarda basıncı minimize ederek tesisatın emniyetini sağlar.

Kısma ve kontrol vanaları ise hali hazırda var olan su akışının miktarının; akış hızının ve su sıcaklığının kontrolünü sağlayan vana tipidir. Kullanılan vana türüne göre manuel ya da otomatik olarak ayarlanabilir. Yeni tip sıkma ve kontrol vanaları su akış hızı, miktarı, sıcaklığı gibi etkenlerden herhangi birini sabit tutma gibi işlevleri de yerine getirebilir. 

Önleyici vanaların kendi içerisinde pek çok çeşidi olmakla birlikte temel amacı istenmeyen durumların önüne geçmektir. Tesisatta ani basınç veya ısı değişimi gibi tehlike doğurabilecek etkenlerin ortaya çıkması durumunda devreye girer. Geri akış önleyici vanalar ve yangın vanaları, önleyici vanalara örnek gösterilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir